Anasayfa » Kurslar » Bas Gitar Kursu

Bas Gitar Kursu

Bas gitar nedir ve bas gitar kursu içeriği nedir?

Öncelikle bas gitarı, görevini ve kullanım alanlarını tanımlamakta fayda var.

Bas gitar; enstrüman aleminin, telli çalgılar ailesinin, gitar cinsinin, kalın ses veren bir türüdür. Taksonomik olarak böyle tanımlayabilisek de tabi ki görevleri ve uygulamalarını açıklamadan bu bilgi yetersiz kalacaktır.

Bas gitarın görevini şöyle açıklayabiliriz: Bas gitar; vurmalı enstrümanlar ve solo (ince-tiz sesli) enstrümanlar arasındaki armonik ve ritmik bağı kurar. Yani; vurmalı çalgıların vuruş stil ve partilerine, solo çalgıların ise armonilerine (akor yürüyüşleri, melodiler) uygun yürüyüşleri yaparak, iki çalgı grubu arasında bir bağ kurar. Bunun sonucu olarak, olmazsa olmaz bir enstrüman olarak karşımıza çıkar.

Var olan bütün müzik türlerinde bas frekanslara ihtiyaç vardır. Bugün popüler olarak duyduğumuz neredeyse bütün müziklerde vurmalı bir çalgı ve melodik veya armonik sesler veren bir enstrüman bulunur. Fakat bu iki enstrüman frekanslarından ötürü birbirinden ayrı tınlar. Bu enstrüman gruplarının arasındaki bağı kurmak için ise bir bas frekansa ihtiyaç vardır. Bu bas frekans her zaman bas gitar olmayabilir. Örneğin; klasik müzik yapıyorsanız, ilk tercihiniz Kontrbas olacaktır. Türk Halk ya da Türk Sanat müziği yapıyorsanız, ilk tercihiniz Bas Bağlama olabilir. Elektronik müzik yapıyorsanız, adı “synth bass” olarak geçen, dijital ortamda üretilmiş frekansları kullanabilirsiniz.

Bunun yanısıra her müzik aleti grubu için de bir bas frekans sağlayıcı enstrüman vardır. Örneğin; tahta üflemeli grup için fagot, kontrfagot, gibi enstrümanlar vardır. Metal üflemeli gruplar için tuba, trombon, kontrbassaxaphone, gibi enstrümanlar bulunur. Vurmalı çalgılar grupları için bas darbuka, tumba vb. Bildigimiz baterinin “kick” adı verilen kısmı, bateri (davul) için bas frekansı karşılayan kısmıdır.

Tabi ki bas gitar bu kadar enstrüman arasında en yaygın olanıdır. Sesinin tınısı itibariyle neredeyse bütün müzik tarzları içinde kullanılabilir.

Bas gitar kursu içeriğinde neler öğretiyoruz?

Her enstrümanda olduğu gibi bas gitarda da, öncelikle “teknik” konuları çalışmamız gerekiyor.
Teknik konular :
Parmak egzersizleri ; sağ el ve sol el
İki elin senkronizasyonu
Hız
Tuşe
Sequence
Slapping
Tapping

Teknik konularla beraber armoni öğreniyor ve her derste bilgimizi artırıyoruz.
Armoni konuları:
Notalar
Fingerboard geometry
Diziler-gamlar (majör-minör)
Akor kurulumları
Akor yürüyüşleri
Akorlar arası bağlantılar
Tarzlar

Daha sonra bu bilgileri birbirleri ile birleştiriyoruz.
Örneğin; teknik konular içerisinde sağ ve sol el çalışmalarında “1-3-4” numaralı parmaklarımız için egzersizler çalışıyoruz. Armoni konusunda ise “minör akorlar” konusunu çalışıyoruz. Daha sonra bu iki bilgiyi birleştirip “akor yürüyüşleri ve akorlar arası bağlantılar” konusunda hem pratik olarak kendi yazdığımız örnekleri hem de popüler parçalarla çalıyoruz.

Konular basamaklı olarak ilerlemekte. Verilen etütleri düzgün bir şekilde, her gün düzenli olarak çalışırsanız, çok kısa zamanda gelişme gösterebilirsiniz.

Deneme dersleri içerisinde bu konuları uygulamalı olarak anlatıyoruz. Size verdiğimiz bilgileri uygulamanızı sağlıyoruz. Böylece nasıl çalınabileceğini, ne kadar zaman ayırmanız gerektiğini kendiniz görüyorsunuz.

Bu yazımızda ancak gerekli ön bilgileri yazabildik. Konuların yanlızca bilgilendirme amaçlı, belli bir kısmını yazabildik, çünkü enstrüman eğitimi çok fazla yazı üzerinden değil, uygulama yapılarak anlaşılabilir.

Bir Cevap Yazın