Anasayfa » Kurslar » Elektro Gitar Kursu

Elektro Gitar Kursu

Ders içeriği ve kullanım alanları

Elektro gitar, telli çalgılar ailesindeki bir gitar türevidir. Kökü klasik gitardan gelmekle beraber, zamanla evrilmesi ve bugünkü tonal seçeneklerinin artması, tamamen modern müziğin ihtiyaçlarını karşılamak içindir.

Naylon telli klasik gitarlar, ilk gitar türüdür ve akustik özelliğinden dolayı belli desibellerde (sesin ölçülebilir şiddeti) ses üretebilirler. Örneğin büyük bir konser alanına sesini yetirebilmesi çok mümkün değildir. Fakat fizik alanında, elektrik ve elektronik alanında yapılan çalışmalar, bilimsel gelişmeler tabi ki müziğe de etki etmiş ve büyük konser alanlarına yetecek sesler üretilmiş, sesin kayıt edilmesi ve gelecek nesillere aktarılması sağlanmıştır.

Bu süreçlerin sonucunda elektro gitar en büyük gelişimi sağlamıştır. Klasik gitarlardan ayrı olan en belirgin özelliği ; kasa denilen, gitarın büyük bölümünü kaplayan kısmının dolu olmasıdır. Klasik gitarlarda kasanın içi boştur ve ses o boşluktan gelerek dağılır. Fakat elektro gitarlarda kasada bulunan, üzerine bakır teller sarılı mıknatıslar bulunan “manyetik” adı verilen algılayıcılar tarafından alınır ve bir kablo aracılığıyla “amplifikatör” denilen, üzerinde kuvvetli ve geniş spektrumlu hoparlörler bulunan bir aygıta giderek sesin çıkması sağlanır.

Bu elektronik süreçte, sese istenen özellikler de eklenebilir. Örneğin sesin bas tiz ve mid frekansları ile oynanabilir, ses dalgalarının değiştirilip gönderilmesini sağlayan efektler kullanılabilir, sesin volume seviyesi ayarlanabilir.

Efekt konusu, elektro gitarı diğer türlerden ayıran en belirgin özelliktir. Distortion, flanger, phase, wah, delay vs. bugün popüler müzik türlerinde en çok kullanılan efekt türleridir. Distortion rock ve metal müzik türünün vazgeçilmez efektidir. Hatta bu efekt üzerine kurulmuş müzik tarzı dahi diyebiliriz. Sesin dalga genişliğinin değiştirilip parçalı halde gönderilmesi üzerine kurulu bir fiziksel süreç sonucu, ses “sert” diye tabir edebileceğimiz bir şekilde yayılır.

Fakat bu gitar türü, popüler olan müzik türlerinin neredeyse hepsinde kullanılır. Türk Sanat müziği, Türk Halk müziği, pop müzik, rock, metal, funk, hip-hop, elektronik müzik vs. bir çok müzik tarzında belirgin ya da sesi kısık dahi olsa duyulabilir.

Peki elektro gitar kursu içeriğinde neler görüyoruz?

Öncelikle kullandığımız enstrümanı tanımamız gerekiyor. Tarihçesi, kullanım alanları, yapısal özellikleri gibi konuları kısaca geçtikten sonra teknik çalışmalar yaparak gitar hakimiyetimizi geliştirmeye başlıyoruz. İlerleyen derslerde (ki genellikle ilk veya ikinci derslerden itibaren) armoni eğitimine giriş, notaları tanıma, enstrüman üzerinde bu bilgileri kullanma konusunda bilgiler ediniyoruz. Ders içeriğindeki bazı konuları şöyle sıralayabiliriz ;

– Sağ ve sol el çalışmaları
– Sağ el sol el senkronizasyon
– Sağ el picking teknikleri ve türevleri
– Scala geometry
– Akorlar ve pozisyonları
– Hız ve süreklilik
– Soloing
– Chord melody
– Tapping
– Armonizasyon

Tabi ki burada yazılan teknikler ve konular, genel bilgi vermesi açısından yazılmıştır. Ders içerisinde bu sıralamaların takip edilmesi gereklidir fakat bir konuyu bitirip diğerine geçmek yerine, hepsinin optimum gelişimi için, ders içerisinde bazı konuları birlikte görmekteyiz. Gitar öğrenmek ve çalmak zaten bir sürece bağlı olduğu için, bu bilgilerin birlikte ilerlemesi bizim için en uygun eğitim yöntemidir.

Derslerin birebir işlenmesinin en büyük faydası; kişiye özel eğitim olmasıdır. Herkesin anlama becerisi ve yöntemine göre dersleri işlemekteyiz. Deneme dersi alarak süreci görmeniz, sizin için en uygun yöntem olacaktır.

Görüşmek üzere

Bir Cevap Yazın