Anasayfa » Yazılar » Müzik ve Fizik

Müzik ve Fizik

muzik-ve-fizik

Müzik, insanlık tarihinin ilk sanatıdır. Önceleri doğada bulunan şeylere vurarak sesler üretmiş, daha sonra bu sesleri ritmik olarak sıralamış, sonrasında da dil keşfedilerek ürettikleri müziklere sözler eklemişler ve nihai olarak belirli süreçlerden geçerek bugünkü müziğe ulaşmışlardır.

Fizik kuralları dahilinde yaşadığımız dünya içerisinde, tabi ki bütün sanat dalları da fizik ve matematik ile ilişkilidir. Fakat ortaya çıkan her sanat eseri fizik kurallarını yansıtması gerekmez. Örneğin resim sanatında sürreal akımın ileri gelenleri ortaya koydukları eserlerde bunları açıkça göstermiştir. Yine her sanatın uygulama süreci tabi ki fizik matematiktir.

Fakat bütün sanat dalları içerisinde fizik kurallarının en bariz olduğu alan, müziktir. Seslerin frekans değerleri, enstrüman tınılarının birbiri ile uyumu, kullanılan notaların birbiri ile uygunluğu, akor sesleri, akor üstü melodiler ve bütün bunların dinleyenlerde yarattığı etkiler, insan ve diğer canlılardaki fiziki etkileri, hepsi fizik ve matematiktir.

Ses, hava moleküllerinin titreşmesi sonucu, kulağımızın içindeki kıllar, kılların titreştirdiği sıvı, sıvıya bağlı olan sinirler ve sonucunda beyinde oluşan reaksiyon sonucu “duyma” olarak adlandırılan olaylar bütünüdür.

Her notanın titreşim değeri vardır. Örneğin; insan kulağının algılayabildiği ilk “do” notası 32 hertz (32hz) değere sahiptir. Yani; bir saniye içerisinde hava moleküllerinin 32 defa tekrarlı olarak titremesidir. Örneğin 10 saniye içerisinde 10 adet 32 titreşim dalgası kulağımıza çarpar ve biz bunu “do” sesi olarak tanımlarız. Ve her notanın bir titreşim değeri olduğu için 20hz – 20.000hz arasındaki titreşimlerin belirli olanlarına belirli isimler verilmiştir.

Do : 32hz
Re : 36hz
Mi : 41hz
Fa : 43hz
Sol : 49hz
La : 55hz
Si : 61hz

Bu, insan kulağının duyduğu, birbine uyumlu aralıklara sahip olan, “majör gam” adı verilen ilk dizidir. Yani birinci oktav dizisi. Ve bundan sonra her tekrar eden nota bu seslerin x2 katı katı olarak tekrar eder. Örneğin; ikinci oktav mi (e) sesi 82hz, 3.oktav sol (g) sesi 196hz değerlerini alır. Bu değerler frekansların yaklaşık değerleri olmakla birlikte, tam değerleri küçük sapmalar gösterir.

Bu konumuz daha çok seslerin fiziki değerlerini açıklamak üzerineydi. Daha sonraki yazılarımızda bu seslerin birbirleri ile uyumları, tınılar, kompozisyon gibi konular işlenecektir.

Hangi enstrümanı çalıyor olursanız olun, bu bilgileri bilmeniz hem müziği yapmak, hem kompozisyon yazmak, hem de konser esnasında seslerinizi daha iyi duyurmak için gerekli bilgilerdir. Bizler gitar dersi ve piyano dersi konularında bu bilgilere de yer vermekteyiz.

Görüşmek üzere

Bir Cevap Yazın